jogging-2343558_1920

Athletics

Achievements

Divisional Sports Meet

Borella - 2019

Borella Divisional Sports Meet – Junior Champion

1st – 10

2nd– 09

3rd– 11

(Points = 41)

Overall 1st Runners-up (Points 96)

Under - 12

Name Event/s Record Result
S.D Wijesooriya
60m

-

1st Place
100m

-

3rd Place
Ashen Adeesha
Long Jump

-

2nd Place
Sethika Nethmika
Long Jump

-

3rd Place

Under - 14

Name Event/s Record Result
Ovindu Nethsara
100 m

-

3rd Place
80mh

-

1st Place
Long Jump

-

1st Place
4 x 100 m

-

1st Place
Eveen Senarathne
High Jump

-

2nd Place
Shot Put

-

2nd Place
Lesandu Arthavidu
High Jump

-

1st Place
4 x 100 m

-

1st Place
Urshan Pakiyaraj
80 m

-

3rd Place
4 x 100m

-

1st Place
Dilosh Manishka
4 x 100 m

-

1st Place
Long Jump

-

3rd Place
Gayan Dhanushka
4 x 100m

-

1st Place

Under - 16

Name Event/s Record Result
Anuja Nethmika
800m

-

2nd Place
4 x 400m

-

3rd Place
Akindu Lokuhetti
800m

-

1st Place
4 x 400m

-

3rd Place
Manura Gathsara Peris
Long Jump

-

2nd Place
4 x 400m

-

3rd Place
Janiru Wickramage
4 x 400 m

-

3rd Place
Ramika Anusara
Long Jump

-

3rd Place
Thishan Senanayake
Discuss Throw

-

2nd Place

Zonal Sports Meet

Borella - 2019

Notable Achievements

Name Age Category Achievement
S.D Wijesooriya
Under 12
Best Performance
Lesendu Arthavindu
Under 14
Best Performance

Under - 12

Name Event/s Record Result
S.D Wijesooriya
60 m
1st Place

Under - 14

Name Event/s Record Result
Ovindu Nethsara
80 m H
1st place
Long Jump
Eveen Senarathne
High Jump
2nd place
Shot Putt
2nd place
Lesendu Aithavindu
High Jump
1st place
Event/s Result Names
4 x 100 m Relay
1st place
Gayan Dhanushka
Varhan Pakiyaraj
Dilush Manishka
Ovindu Nethsara

Under - 16

Name Event/s Record Result
Akind Lokuhetti
800 m
2nd Place

Under - 18

Name Event/s Record Result
I.W.Devind Pradeep
Long Jump
3rd Place
Triple Jump
3rd Place

Under - 20

Name Event/s Record Result
Nawadya Sampath
Long jump
3rd Place

49 th Sir John Tarbet

Junior Athletic Championship - 2018

Under - 12

Name Event/s Record Result
M.R.M. Hayam
High Jump
1.35 m
Merit
H.T. Eshwar
100 m
14.5 s
Merit
Senith Insara
High Jump
1.25 m
Merit
Ovindu Nethsara
200 m
27.7 s
Merit
80mh
13.3 s
Merit
Long Jump
4.74 m
Merit
4 x 100 m
54.7 s
Merit
Even Senarathne
High Jump
1.47 m
Merit
Lesandu Arthavidu
High Jump
1.42 m
Merit
4 x 100 m
54.75 s
Merit
Sanila Vinsuka
4 x 100 m
54.7 s
Merit
Dilash Manishka
4 x 100 m
54.7 s
Merit

Under - 14

Name Event/s Record Result
H.M. Tishan Sananayake
D.T
23.74 m
Merit
S.P
8.64 m
Merit
H.A. Navida Hettiarachi
S.P
8.64 m
Merit
T.M. Ayaantharik
4 x 100 m
Merit
A.H.K. Lankanath
4 x 100 m
Merit
G. Janidu
4 x 100 m
Merit
Apeksha
4 x 100 m
Merit

Under - 15

Name Event/s Record Result
Marura Gathsara Peris
100 m
12.3 s
Merit
200 m
25.6 s
Merit
Long Jump
5.54 m
Merit
4 x 400 m
4.05.10 s
Merit
R.M. Thejan Rathnayake
100 m
12.6 s
Merit
80 mh
13.3 s
Merit
4 x 400 m
4.05.10 s
Merit
Anuja Nethmika
800 m
Akinda Nethmika
800 m
4 x 400 m
4.05.10 s
Merit
Kaveen Senarathna
4 x 400 m
4.05.10 s
Merit
Jayathu Chandimal
4 x 400 m
4.05.10 s
Merit

Practice Schedule

At the New Grounds

  • Monday – 6:00am to 7:30am
  • Wednesday – 6:00am to 7:30am
  • Friday – 6:00 to 7:30am

At the School Gymnasium

  • Tuesday – 6:00am to 7:30am
  • Thursday – 6:00am to 7:30am

John Tarbet Competition

Junior Champions

Under 12 Best Athlete (2019): S.D Wijesooriya

Under 14 Best Athlete (2019): Lesendu Aithavindu

Under 14 Hurdle Race 1st (2019): Ovindu Nethsara

Team Members

Mr. Partheepan

Teacher in charge
(overall)

H.M. Tuwin Nilakahana

captain

H.D. Navodya Sampath

vice captain

A.A. Nishantha Dayasiri

coach