National Level Achievements

All Island School Investors' Competition - 2017

  • All Island School Investors’ Competition – 2017 held by Sri Lanka Association for the Advancement of Science won by Gawith N. Gammanpila

Inova Minds - 2017 (The first TV inventions Competitions for young inventors)

  • Inova Minds 2017 (The first TV inventions Competitions for young inventors) organized by the Sri Lanka Inventors Commission won “Grand Winner” by M.M.Saluka Udbhasa.

Junior Inventor of the Year Competition - 2017

  • Junior Inventor of the year competition 2017 organised by the Institution of Engineers Sri Lanka First place was won by M.M. Saluka Udbhasa under the category of personal & product safety & instrumentation.

Sri Lanka Physics Olympiad competition - 2017

  • Sri Lanka Physics Olympiad competition 2017 Bronze Medal was won by G.S. Hiru Perera, D.M.D. Ransika Dissanayake, M.D.S. Virajitha DHarawardena, Obasha Jayathilake, E.M.D.A.Bandara and S.H. Galadeniya.

Sri Lanka Biology Olympiad Competition - 2017

  • Sri Lanka Biology Olympiad Competition 2017 Gold Medal was won by G.S.H. Perera, Silver Medal was won by G.D.G.K. Gunawardana and Bronze MEDAL was won by K.A.M.C. Gunaratne.

National Meeladh Competition - 2017

  • National Meeladh Competition 2017 held by Department of Muslim Religious and Cultural Affairs in collaboration with Ministry of Education First place of the division of Oratorical Sinhala Competition was won by I. Imthihan.

“BOC Punchi Pikaso” All Island Art Competition

  • “BOC Punchi Pikaso” All Island Art Competition organized by Bank Of Ceylon first place was won by Supun Tharanga

All Island Western Music Primary Choir - 2017

All Island Western Music Primary Choir 2017 First place for Grade 5 was won by

  • Danuja palihawadanarachi,
  • Risinu vethmin Samaraweera
  • Mineth Nethmira Bandara
  • W.A. Menula Jayuka
  • Minila Udakara Gunawardhana
  • Anupa Asith Witharana
  • K.P. Vathisha Rashminda Pathirana
  • Thisaas Dewmin Kuruppu
  • Lakan Insira Thilakarathna
  • Ayaad Khadar
  • Kaveen Pansilu Liyanage
  • Jenuka D.N. Thironagamage
  • Yuren Ashel L. Bopegoda
  • Mihin Mithsara Herath
  • Akitha Vasula Gunawardhana
  • Niklesh Channaka Banduthilaka
  • Ronal Sahas Thathmira Govaduna

 

 

  • U.W. Keshara Chamathkara
  • Yasilu Nethmin Dalugoda
  • Thewiru Ranulaka
  • Chanul Thavindu Abeyrathna
  • Janith Chiranjeeva
  • Dinodh Ransika
  • Dunitha Nethil Wijesinghe
  • Manula Dulvaan Vitharana
  • Nethmika Senkin Piyasena
  • A.K.D. Lithuka Mandev Dayananda
  • Aditha Kethmika Geeganage
  • Ravindu Chathuranga Perera
  • Dinusha Sithumina
  • Chamitha Yonal
  • K.G. Nisala Kirinda Kodagoda
  • D.P. Arachchi

All Island Western Music Junior Choir - 2017

All Island Western Music Junior Choir 2017 First Place was won by

  • W.S. Nirash Perera
  • Senula P. Peiries
  • W. Amasha Tissera
  • K. Amodh P. Gunawardhana
  • G. Yometh N. Thiranagamage
  • Ilesh Perera
  • S.G. Nadeev M.B. Ehelamalpe
  • T.M. Ayan Tharik
  • B.G. Ranithu V. Hapuarachi
  • Senithu R. Thilakarathne
  • Dhamika H. Jayasinghe
  • Rahal V. Naothunna
  • W. Rithesh D. De Silva
  • Nadin Dharmawardane
  • Ravija N. Premasooriya
  • Kasun kavishka

 

  • Jayathu C. Thanthulage
  • Mevin Sanakaranarayana
  • Puthum Waidyarathne
  • Senuda T.N. Pandikorlala
  • H.D. Yevin Basilu
  • D.L. Bihnadu U. Gunasekara
  • O. Esala S. Fonseka
  • W.M. Nadil D. Bandara
  • Reshara R. Amarasinghe
  • Ahamed Afeef
  • Rivithu L. Subasinghe
  • Nethina Dulen
  • Sajitha Fonseka
  • Nasith Nauf
  • Thaariq Ziyad